Træningsprogram

Nordvest Orienteringsklub - orienteringsløb for alle

Træningsprogram 2023

Lørdag den 25. februar – kl. 13.00
Vintertræningsløb med 8-10 poster i skoven
Tved Plantage – afmærkning: Hindingvej
Banelægger: Jens Lautrup

Lørdag den 4. marts – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: klitter
Bøgsted Rende – start: P-pladsen Hawblink, Vorupør
Banelægger: Henrik Overgaard
Banelægger-tlf.: 29 20 71 35

Lør – søndag den 11. – 12. marts
Nordjysk 2-dages – Svinkløv (lækkert terræn / gode baner / kort afstand !!)
Arr.: Aalborg OK
Tilmelding til Jane eller Hermann

Lørdag den 18. marts – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: alm. o-løb
Tvorup Syd – afmærkning: Tvorupvej
Banelægger: Annette Møller & Bjarne Krogh
Banelægger-tlf.: 21 70 21 54

Lørdag den 25. marts – kl. 13.00
1. afd. af klubmesterskabet
Legind Bjerge – afmærkning: Legindvej
Banelægger: Jens, Mette & Kristian Edsen
Tilmelding senest onsdagen før på
tlf.: 20 26 00 37 / email: kristian@haandvaerkervinduet.dk

Lørdag den 1. april – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: alm. o-løb
Nystrup Plantage – afmærkning: Nystrupvej
Banelægger: Poul Poulsen & Henrik Overgaard
Banelægger-tlf.: 40 79 69 89

Tors – lørdag den 6. – 8. april
Påskeløb – Ålum, Vindum, Dollerup Bakker
Arr.: Viborg OK
Tilmelding til Jane eller Hermann

Søndag den 16. april
Divisionsmatch – Stenbjerg Plantage
Arr.: Nordvest OK
Tilmelding til Jane eller Hermann

Lørdag den 22. april – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: kort/lang orientering
Tved Plantage – afmærkning: Kirken (Hanstholmvej)
Banelægger: Johann Bladt & Leif Hansen
Banelægger-tlf.: 20 92 02 78

Lørdag den 29. april – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: alm. o-løb
Vilsbøl Plantage – afmærkning: Klitmøllervej
Banelægger: Konrad Nielsen & Ole B. Jensen
Banelægger-tlf.: 40 73 17 13

Fredag den 5. maj (St. Bededag)
NJ-Lang – Vendsyssel
Arr.: OK Vendelboerne
Tilmelding til Jane eller Hermann

Søndag den 7. maj
Divisionsmatch – Silkeborg Sønderskov
Arr.: Silkeborg OK
Tilmelding til Jane eller Hermann

Lørdag den 13. maj – kl. 13.00
2 afd. af klubmesterskabet
Tvorup Syd – afmærkning: Tvorupvej
Banelægger: Susanne & Torben Karlshøj
Tilmelding senest onsdagen før på
tlf.: 40 40 11 16 / email: torben.karlshoej@mail.dk

Torsdag den 18. maj (Kr. Himmelfartsdag)
NJ-stafet – Aalborg
Arr.: Skovkarlene
Tilmelding til Jane eller Hermann

Lørdag den 27. maj – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: alm. o-løb
Tvorup Nord – start: shelterpladsen / Tvorupvej
Banelægger: Birthe & Hans Møller
Banelægger-tlf.: 28 14 75 40

Lørdag den 3. juni – kl. 13.00
Træningsløb – Tema: alm. o-løb
Vilsbøl Plantage – afmærkning: Klitmøllervej
Banelægger: Lene Thorup & Jens Lautrup

Lørdag den 10. juni – kl. 13.00
3 afd. af klubmesterskabet
Vandet Plantage – afmærkning: Vandetvej
Banelægger: Jane & Hermann Jensen
Tilmelding senest onsdagen før på
tlf.: 29 70 39 86 / email: hpj@post9.tele.dk

Skovtilladelser:
Ansøgningerne om skovtilladelser i Thy Statsskovdistrikt sker via internettet, hvor vi får tilsendt en skovtilladelse til hvert enkelt løb. Skovtilladelserne til ovennævnte løb findes i ”Klubkassen”, og skal kunne forevises mod forlangende.

Til nye løbere:
Der er telefonnumre på banelæggerne, så du nemt kan komme i kontakt med dem, såfremt du har spørgsmål vedr. startsted eller lignende.

Til banelæggerne:
Er du forhindret i at lave det løb, du er sat på til, så bedes du finde en anden at bytte med.

Træningsudvalget

Hjælp træningsudvalget !!

Hjælp med at gøre træningsprogrammet endnu bedre..… har du/I nogle specielle ønsker ??? – kunne I eksempelvis tænke jer:

  • at lave et løb på en bestemt dag
  • i en bestemt skov
  • sammen med??
  • et bestemt tema

Har I ønsker i den retning, så lad mig vide, så jeg kan få  disse med i forårsprogrammet. Send enten en mail overgaard@hotmail.com eller sig det til mig i skoven, så skal jeg gøre mit bedste.

Henrik Overgaard